Günceldeyiz ve susturulamayan tek sesiz
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Günceldeyiz ve susturulamayan tek sesiz

Herşeyin tek adresini arıyormuşsun EEE buldun

AnasayfaGaleriLatest imagesKayıt OlGiriş yap

LALE MANSUR'DAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR

YazarMesaj
Admin
Admin
Admin

LALE MANSUR'DAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR Empty
MesajKonu: LALE MANSUR'DAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR   LALE MANSUR'DAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR Icon_minitimeCuma Tem. 11, 2008 12:03 pm

Ünlü oyuncudan tartışma yaratacak sözler: CHP ve ordu bütün ipleri eline almış
Oyunculuğu kadar düşünceleri ve aktivist yönüyle de kendinden söz ettirmeyi başaran Lale Mansur, haberturk'te Balçiçek Pamir'in sorularını yanıtladı.

İşte o röportaj:

Oyunculuk çok iyi gidiyor. Bir taraftan da tarafını belli eden siyasi görüşünü ne istediğini neyin hayalini kurduğunu söyleyen ender sanatçılardan birisiniz. Gerçekten de kimse o tarafı pek belli etmek istemiyor.

Allaha şükür var birkaç kişi daha.

Birkaç kişi ama..

Bilmiyorum kaç kişiyiz...

"Asıl tehdit laikperestlerdir" dediniz ortalık ayağa kalktı. Kimdir bu laikperestler?

"Canım bu laikler de" derim...Peki ben neyim. Eskiden komünizmle korkutuluyordu. Şimdi şeriat devleti ile korkutuluyor gerçek değil. Araştırmaları okuyorum laik kısmın, başı kapalı olanların hepsinin birden aynı kefeye konması mantığa aykırı. Böyle bir tehlike yok.

Peki böyle bir tehditten korkusu olanları anlayabiliyor musunuz?

Anlayabiliyorum. Ama şunu anlayamıyorum. Geçenlerde bir şey okudum. Nişantaşı'nda 10 tane başı kapalı görünce "Artık bizim mahallemize geldiler" Yani Anadolu'ya hiç gitmiyor mu bu insanlar? Anadolu'nun ne kadarının başı kapalı. Bu bir siyasi tercih, evet. Dolayısıyla üniversitelerde olması gereken bir şey. 18 yaşından sonra bunu göstetebilmeli. Başı açık insanların ilerde bu hakları elinden alınma ihtimali olabilir diye saçını kapamak isteyen birinin eğitim hakkının elinden alınmasını ben içime sindiremiyorum.

Bütün bunları söylediğiniz ondan sonra da hükümetin reform kanadında durduğunu ve "Keşke o reformalar devam etseydi ki biz de onları savunmaya bir anlamda devam edebilirdik"

Hiçbir zaman AKP'ye oy vermedim ve hiçbir zaman da vereceğim yok. Baskın Oran çıktı ve bu zorluktan kurtardı bizi geçen sene.

Siz CHP'yi de çok sıkı eleştirdiniz.

Hiçbir zaman günahımı bile vermem. Bu kadar anti demokratik, yani sosyal demokrat mı? Hiç alakası yok.

Türkiye'de şimdi zor bir dönemden geçiyor. Bu kutuplaşmalar, Ergenekon..benim içim sıkılıyor, eminim ki herkesin içi sıkılıyordur. Bir taraftan da çok kötü bir kutuplaşma var. O kutuplaşma sadece tepede değil. Peki bu nasıl çözülecek?

Bir kere hukuk diye bir şey var. Mesela Nokta, Darbe Günlükleri'ni yayınladı. Sonra kapatıldı, Alper Durmuş mahkemeye verildi, ardından beraat etti. O günlükler o kişininmiş. Ne oldu? Alper Görmüş beraat ettirildi, peki sonraki adım nerede? İnanılmaz bir iktidar savaşı var şu anda. Her zaman bürokrasi, CHP, ordu bütün ipleri elinde tutmuş. Ben yargıçlara oy verdiğimi hatırlamıyorum.

Böyle sancılı mı gitmesi lazım, demokrasiye geçiş anlamında? Belki de doğrusu bu.

Evet. Bakalım ne olacak mahkemeler?

Peki sizin ağabeyiniz değil mi, "Darbedir 1980" deyip vatandaşlıktan çıkarılan?

Onu dedi diye atıldı. 10 sene sonra herkes yazıyordu. Bunlarla yüzleşmedik.

"Laikler de" dedim sonra da "Peki ben neyim?" dediniz. Bir taraftan da mahalle baskısı yaşıyorsunuzdur. Belki ters taraftan bir mahalle baskısı.

Kendi dost çevremde çok azlar. Birkaç kişi tanıyorum. Onlarla da kıyasıya tartışma halindeyim.

Cumhuriyet mitingleri ile ilgili konuşmuştunuz. Çok hassas bir konu. Mesela Darbe Günlüklerinin yayınlanmasından bir süre sonra mitingler gerçekleşti.

Bu insanlar Nokta dergisini okumadı mı? Onu çok merak ediyorum. Çünkü adım adım..ve bunun planlayan insan ADD Başkanı olarak Anklara'daki mitingi düzenleyen kişi.

Ama o mitinge gidenler o yüzden gitmediler.

Bence kullanıldılar.

Siz o mitinglerin gerçekten de darbe planının bir parçası olduğuna mı inanıyorsunuz?

Kesinlikle. Provakasyon. "Durduk yerde darbe yapamayız, mitingler yapmalı, basından destek almalı"

Çok insan oraya gerçekten de Atatürkçü oldukları için gitti. Siz de "Midem kaldırmıyor, seyretmeye dediniz, ortalık ayağa kalktı" Siz de duruyorsunuz sonra öyle bir şey söylüyorsunuz ki...

Şimdi arıyorlar "Bizkaçkişiyiz" Türkiye'de bundan daha kötü ne yapılabilir ki. İyice germek ortamı. Beni öyle zannediyorlar. Ben demokrasiden, hukuk devletinden yanayım. Ben böyle ceberrut bir devlet istemiyorum. Benim paramla benim kafama bomba atacak bir devlet istemiyorum ben.

Hiç endişelenmiyor musunuz, böyle açık seçik konuşduğunuz için? Siz sonuçta oyunculuk yapıyorsunuz. Medyayı da ağır eleştiriyorsunuz. Medya da sizin kullandığınız malzemelerden bir tanesi. İnsan korkar değil mi?

Fenerbahçeli mi, Beşiktaşlı mı olduğunu söylemeyen oyuncu tanıyorum. Beni sevmesinler benim gibi düşünenler beni sevebilirler. Hiç kimse beni sevmesin ne yapayım? Bu yaşıma geldim çenemi tutamıyorum. Duramıyorum artık bir noktadan sonra.

Duramadığınız bir nokta daha var. "Müslüman değilim, iyi bir insan olmaya çalışıyorum" dediniz.

Evet. Zaman geçtikçe daha iyi bir insan olmaya çalışıyorum. İnanmıyorum, o yüzden değilim.

Cümlenizin devamını hatırlıyorum: Belli gerekleri vardır, müslüman olmanın, bunları yapmıyorlar. her önüne gelen müslüman.

Bize öyle öğrettiler valla, bilemeyeceğim. Namaz, oruç.. din dersinde öğrendik. Eee, bunları yapmayan bir sürü insan "Ben müslümanım" diye...Nerden müslüman oluyorsun, anlamadım
http://arananlar.forummum.com

LALE MANSUR'DAN İLGİNÇ AÇIKLAMALAR
1 sayfadaki 1 sayfası